Достапни линкови

logo-print

Руска ракета се урна по полетувањето


Руска ракета која носи мексикански сателит во орбитата се урна само неколку минути по полетувањето. Според руските вселенски официјални лица изјавија дека ракетата Протон-М претрпела дефект околу шест минути по лансирањето од космодромот Бајконур во Казахстан на 16 мај. Новинската агенција Интерфакс соопшти дека ракетата се урнала во регионот Чита на Сибир.

XS
SM
MD
LG