Достапни линкови

logo-print

Претрес на куќи на Косово поврзано со судирите во Куманово


Баки Келани портарол на Косовската полиција

Баки Келани портарол на Косовската полиција

Косовската полиција соопшти дека денеска претресувала неколку куќи во земјата на семејства на етнички албанци осомничени дека учествувале во судирите со полицијата во Македонија.

Оваа акција доаѓа по изјавите на македонските лидери дека оружени лица од Косово се терористите кои се обиделе да ја дестабилизираат Македонија.

Минатиот викенд 8 полицајци и 14 вооружени лица загинаа во судирите во Куманово. 26 лица, претежно од Косово се уапсени по судирите.

XS
SM
MD
LG