Достапни линкови

logo-print

Претставничкиот дом со закон за нуклеарниот договор со Иран


Претставничкиот дом го усвои законот со кој на американскиот Конгрес му се дава право да го ревидира и евентуално да го отфрли меѓународниот нуклеарен договор со Иран. Белата куќа соопшти дека законот кој во минатата недела беше усвоен и од Сенатот, ќе биде потпишан од претседателот Барак Обама. Со тоа на законодавците им се дава конечен збор во врска со договорот кој има за цел ограничување на иранските нуклеарни активности во замена за олабавување на санкциите. Иран и шесте светски супер сили до крајот на јуни треба да постигнат конечен договор.

XS
SM
MD
LG