Достапни линкови

logo-print

Рехабилитиран Дража Михајловиќ


Поддржувачи на комунистичкото движење пред судот на денот на рехабилитацијата на Михаиловиќ

Поддржувачи на комунистичкото движење пред судот на денот на рехабилитацијата на Михаиловиќ

Српскиот Врховен суд донесе одлука да го рехабилитира командантот на четничкото движење Дража Михајловиќ. Со рехабилитацијата е поништена пресудата од 1946 година, со која Михајловиќ беше осуден на смрт, а два дена подоцна и застрелан. Одлуката на Судот е конечна со оглед на тоа дека постапката има само една страна. Со оваа одлука на Михајловиќ му се вратени граѓанските права. Михајловиќ беше осуден на смрт поради колаборација со нацистичките окупатори.

XS
SM
MD
LG