Достапни линкови

logo-print

Бугарија ја зајакнува границата со Македонија


Бугарскиот премиер Бојко Борисов

Бугарскиот премиер Бојко Борисов

Бугарскиот премиер Бојко Борисов во Парламентот изјави дека биле распоредени војници на границата, при што ги подготвуваат нивните позиции, доколку дојде до влошување на ситуацијата во Македонија.

Медиумите од земјата јавија и дека Борисов порачал оти се подготвени и специјални пунктови, доколку македонските граѓани со бугарски пасоши при евентуално влошување на ситуацијата одлучат да заминат за Бугарија. Според него, околу 90 илјади Македонци имаат бугарски пасоши. Тој нагласил и дека со загриженост ја следи ситуацијата во Македонија.

XS
SM
MD
LG