Достапни линкови

logo-print

Балтичките земји ќе бараат постојано присуство на НАТО


Литванската војска соопшти дека балтичките земји ќе бараат постојано присуство на силите на НАТО на нивна територија за да се спречи зголемување на руската воена и поморска активност. Литванија, Летонија и Естонија стравуваат дека може Русија врз нив да врши притисок. Сите три балтички земји имаат големо руско малцинство и беа дел од Советскиот сојуз.

XS
SM
MD
LG