Достапни линкови

logo-print

Обама на разговори со саудиски принцови


Американскиот претседател Барак Обама разговарал во Белата куќа со лидерите на Саудиска Арабија за напорите на Соединетите држави за постигнување нуклеарен договор со Иран. „Соединетите држави и Саудиска Арабија имаат извонредно пријателство кое датира од Френклин Рузвелт“, изјави Обама, додавајќи дека тие сега се соочуваат со многу предизвици поради тензиите со растечкото иранско влијание во регионот. На состанокот станало збор и за изнаоѓање начини за трајно мировно решение во Јемен каде коалицијата предводена од Саудиска Арабија бомбардира позиции на Хути бунтовниците кои се поддржани од Иран.

XS
SM
MD
LG