Достапни линкови

logo-print

Ватикан ќе ја признае Палестина


Ватикан соопшти дека ги завршил преговорите со палестински претставници на договорот за признавање на Палестина за држава. Светата столица прецизира дека договорот ќе ги дефинира активностите на Католичката црква во областите под контрола на Палестинската власт. Ватикан, како решение на израелско палестинскиот конфликт, гледа во постоење две држави. Израел веднаш изрази разочараност од ваквата одлука на Ватикан. Израел е за признавање на палестинската држава но само откако ќе биде постигнат траен мировен договор. Во текот на една година Шведска ја призна Палестина како држава, додека Европскиот парламент и неколку национални парламенти во Европа донесоа необврзувачкиодлуки за тоа.

XS
SM
MD
LG