Достапни линкови

logo-print

Најмалку 43 жртви во напад на автобус во Пакистан


Автобусот кој бил нападнат во Карачи.

Автобусот кој бил нападнат во Карачи.

Најмалку 43 луѓе загинаа, меѓу кои и жени и деца, а 24 биле повредени во напад на автобус кој превезувал шиитски муслимани во јужниот пристанишен град Карачи во Пакистан. Сведоци соопштија дека вооружена група која се превезувала нашест моторцикли отворила оган кон автобусот. Премиерот Наваз Шариф го нараче нападот очаен обид за да се шири хаос во земјата.

XS
SM
MD
LG