Достапни линкови

logo-print

Во Северна Кореа егзекутиран министерот за одбрана


 Хион Јонг Чол

Хион Јонг Чол

Во Северна Кореа бил егзекутиран министерот за одбрана Хион Јонг Чол поради тоа што заспал на еден настан на кој присуствувал севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун. Според новинските агенции кои се повикуваат на извори на јужнокорејските служби за разузнавање, министерот Чол кој на таа функција дојде пред неполна година, бил изведен пред стрелечки строј. Се наведува дека со заспивањето тој покажал непочитување спрема лидерот. Се додава дека неговата егзекуција ја следеле стотина севернокорејски високи претставници.

XS
SM
MD
LG