Достапни линкови

logo-print

ОН побара мировни преговори за Јемен


Советот за безбедност на Обединетите нации побара од генералниот секретар Бан Ки Мун да започне мировни преговори за Јемен и ги повика сите страни да го почитуваат петдневниот прекин на огонот за да им се даде неопходната хуманитарна помош на настраданите од конфликтот. Во меѓувреме од Јемен пристигнуваат извештаи за нови борби во јужниот град Дале и по стапувањето во сила на примирјето.

XS
SM
MD
LG