Достапни линкови

logo-print

Собраниска седница за избор на нови министри


Собранието на Македонија на денешната седница треба се изјасни за предлогот на премиерот Никола Груевски за избор на нови министри за внатрешни работи и за транспорт и врски, откако синоќа Гордана Јанкуловска и Миле Јанакиевски поднесоа оставки. Синоќа оставка поднесе и директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков. Тие во образложението за нивните оставки наведуваат дека си заминуваат поради длабоката политичка криза во земјата и објавените прислушувани разговори од страна на опозицијата. Премиерот Груевски за нов министер за внатрешни работи го предложи Митко Чавков, сегашен директор на Бирото за јавна безбедност, а за нов министер за сообраќај Владо Мисајловски, директор на Јавното претпријатие за патишта.

XS
SM
MD
LG