Достапни линкови

logo-print

Иран се надева на договор за нуклеарната програма


Шефот на иранскиот преговарачки тим Абас Арагчи

Шефот на иранскиот преговарачки тим Абас Арагчи

Шефот на иранскиот преговарачки тим Абас Арагчи изрази надеж дека ќе биде постигнат договор за нуклеарната програма на земјата со шесте светски сили до крајниот рок на 30 јуни во замена за олеснување на санкциите врз Техеран. Тој ја даде изјавата за време на почетокот на новата рунда разговори во Виена, каде ќе се сретне и со преговарачот на ЕУ, Хелга Шмид. Дипломати соопштија дека бил направен напредок во разговорите со постигнувањето на рамковниот договор, но остануваат отворени значајни прашања.

XS
SM
MD
LG