Достапни линкови

logo-print

Грција искористила пари од сметка за итни случаи


Грчките власти соопштија дека земјата била принудена да искористи пари од специјална сметка за итни случаи со цел да може да го отплати долгот од 750 милиони евра на ММФ. Според извори од централната банка во Атина иницијативата била со цел да се реши ќорсокакот. Властите наведоа дека со цел да го отплатат долгот искористиле 650 милиони евра од сметката, која е наменета само за исклучителни ситуации. Резервите, како што порачуваат треба да бидат обновени во наредните недели.

XS
SM
MD
LG