Достапни линкови

Германија-Да се спречи ескалација на ситуацијата во Македонија


Оштетени куќи во Дива населба во Куманово после полициската акција против вооружена група.

Оштетени куќи во Дива населба во Куманово после полициската акција против вооружена група.

Германската влада по настаните во Куманово упати повик до македонските власти и сите други политички актери, како и албанското малцинство да избегнуваат сѐ што би можело да распламти нови тензии. Портпаролот на министерството за надворешни работи на Германија Мартин Шефер, како што пренесе Дојче Веле изјавил дека неопходно е да се спречи натамошна ескалација на ситуацијата.

Шефер порача и дека германските власти упатуваат повик до владата во Скопје да ги респектира правото на слободно собирање, слободата на печатот и на мислењето во духот на западните сфаќања.

XS
SM
MD
LG