Достапни линкови

logo-print

Курц ќе бара Советот на ЕУ да дискутира за Македонија


Австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц

Австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц

Австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц денеска изрази загриженост поради ескалацијата на насилствата во Македонија. Тој порача дека на следниот состанок на шефовите на дипломатиите на ЕУ ќе побара да се разговара за актуелните случувања во Македонија. Курц за тоа го информирал и шефот на македонската дипломатија Никола Попоски. Тој апелира и сите страни да покажат воздржаност, а Владата и опозицијата во Македонија ги повика на соработка.

Според него, настаните треба да се сфатат како „повик за будење“ и ја нагласи потребата за напредок во надминувањето на внатрешно-политичката криза. Тој, како што наведува австриската новинска агенција АПА, побарал и целосна и транспарентна истрага за случувањата.

XS
SM
MD
LG