Достапни линкови

ОН повикаа на воздржаност и истрага за настаните


Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун

Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун

Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун изрази загриженост за инцидентот во Куманово и повика на воздржаност и да не се прибегнува кон реторика или постапки кои би можеле дополнително да ги ескалираат тензиите. Тој притоа упати и сочуство до семејствата на загинатите и ранетите во акцијата.

Ки Мун порачува дека силно ги поддржува повиците на Европската Унија и други членки на меѓународната заедница кои ги повикуваат властите и сите политички и други водачи да соработуваат за да се врати стабилноста и целосно да се истражат настаните на објективен и транспарентен начин.

XS
SM
MD
LG