Достапни линкови

Оланд пристигна на Куба


Францускиот претседател Франсоа Оланд

Францускиот претседател Франсоа Оланд

Францускиот претседател Франсоа Оланд пристигна на Куба на разговори со неговиот домаќин, кубанскиот претседател Раул Кастро. Оланд е првиот француски лидер кој ја посетува Куба во последниве скоро 100 години. Тој е прв лидер на една западна земја кој е на Куба откако во декември лани Вашингтон и Хавана најавија повторно воспоставување на односите. Вчера Кастро во Ватикан се сретна со папата Франциско. Притоа тој изјави дека бил толку импресиониран од Папата што би можело и да и се врати на католичката вера. Кастро претходно беше во Москва на прославата на Денот на победата против фашизмот.

XS
SM
MD
LG