Достапни линкови

logo-print

Во Полска ќе има втор круг претседателски избори


Бронислав Коморовски

Бронислав Коморовски

Неофицијалните резултати во Полска сугерираат дека националистичкиот опозициски лидер Анджеј Дуда добил најмногу гласови во вчерашната прва рунда од претседателските избори. Сепак, тој не успеал да освои 50 насто од гласовите за да победи во првиот круг и ќе мора да се соочи во вториот круг на 24 мај со сегашниот претседател Бронислав Коморовски. Предизборните анкети покажуваа дека Коморовски имал уверлива предност пред Дуда.

XS
SM
MD
LG