Достапни линкови

logo-print

Турскиот премиер Давутоглу накратко во Сирија


Турскиот премиер Ахмед Давутоглу

Турскиот премиер Ахмед Давутоглу

Турскиот премиер Ахмед Давутоглу на кратко време влезе во Сирија за да го посети гробот на Сулејман Шах, дедото на основачот на Отоманската империја. Овој потег веднаш предизвика критики од официјален Дамаск кој оцени дека тоа било акт на агресија. „Инфилтрацијата на Давутоглу во територијата на Сирија без дозвола од владата е јасна агресија против суверенитетот на една членка на Обединетите нации и кршење на меѓународното право“, се наведува во соопштението. Гробницата беше преместена во февруари кога турски војници влегоа длабоко во Сирија. Сега таа се наоѓа на 200 метри од турската граница со Сирија.

XS
SM
MD
LG