Достапни линкови

Иванов ја прекинува посетата на Москва


Enlargement Negotiator, 17 February 2015

Enlargement Negotiator, 17 February 2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ја прекинува својата работна посета на Руската Федерација и се враќа во земјата, информираат од неговиот Кабинет.

Оттаму најавуваат дека ќе биде свикан и Советот за безбедност, по последните случувања во Куманово.

За актуелната состојба во Македонија Иванов утрово ги информирал Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки-Мун, претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, претседателот на Чешката Република, Милош Земан и останатите соговорници, со кои остварил средби во Москва.

Утрово Иванов во Москва учествуваше на одбележувањето на 70 годишнината од победата над фашизмот, и присуствуваше на свечениот прием на претседателот на Русија Владимир Путин.

XS
SM
MD
LG