Достапни линкови

Амбасадата на САД повикува на смиреност и утврдување на фактите


Амбасадорот на САД во Македонија Џес Бејли

Амбасадорот на САД во Македонија Џес Бејли

Амбасадата на Соединетите Американски Држави попладнево преку соопштение изрази жалење за загубените човечки животи во оружените акции во Куманово и повика на смиреност и утврдување на фактите.

"Длабоко жалиме за загубите на човечки животи во врска со акциите во и околу Куманово, и го изразуваме нашето сочуство кон семејствата на загинатите и оние кои се повредени. Ја следиме состојбата и сме во постојан контакт со властите и со политичките лидери. Ги повикуваме граѓаните да останат смирени и да дозволат утврдување на фактите,

се наведува во соопштението од Амбасадата на САД".

XS
SM
MD
LG