Достапни линкови

logo-print

Ултиматум за жителите на засолништето на јеменските бунтовници


Напад во Јемен од страна на шиитските бунтовници

Напад во Јемен од страна на шиитските бунтовници

Коалицијата, предводена од Саудиска Арабија која се бори против шиитските бунтовници во Јемен им даде рок на жителите на Сада до вечер да го напуштат градот. Сада важи за засолниште на бунтовниците, а коалицијата градот го прогласи за воена зона. Коалицијата воедно им пуштила летоци на жителите со барање за нивно иселување до седум вечерта по локално време, по што ќе следат воздушни напади. Саудиска Арабија претходно соопшти дека била подготвена на пет дневен прекин на огнот со цел да им се даде хуманитарна помош на милиони цивили кои страдаат во конфликтот во Јемен.

XS
SM
MD
LG