Достапни линкови

Порошенко-7000 цивили загинале во источна Украина


Украинскиот претседател Петро Порошенко

Украинскиот претседател Петро Порошенко

Украинскиот претседател Петро Порошенко му соопшти на Парламентот дека речиси 7000 цивили загинале за време на конфликтот во источна Украина и во борбите меѓу владините сили и проруските бунтовници. Според него, 1000 луѓе се уште се водат за непријавени. ОН претходно соопшти дека 6100 лица загинале. Според Порошенко и 1657 украински војници биле убиени во борбите.

XS
SM
MD
LG