Достапни линкови

logo-print

Јемен бара интервенција на странски копнени сили


Јемен побара од Советот за безбедност на Обединетите нации брзо да интервенира со копнени сили во таа земја, посебно во градовите Аден и Таиз. Писмото на јеменскиот амбасадор во Светската организација Калед Алејмани посочува на можно проширување на конфликтот и претворање на Јемен во место за војна меѓу Саудиска Арабија која ја поддржува јеменската влада во егзил и Иран кој пак им помага на Хути бунтовниците. Коалицијата предводена од Саудиска Арабија почна воздушна кампања против бунтовниците, а во текот на изминатиот викенд испрати извесен број копнени сили во Аден.

XS
SM
MD
LG