Достапни линкови

logo-print

Фабиус ќе присуствува на парадата во Москва


Францускиот министер за надворешни работи Лорен Фабиус

Францускиот министер за надворешни работи Лорен Фабиус

Францускиот министер за надворешни работи Лорен Фабиус изјави денеска дека планира да присуствува на парадата на 9 мај во Москва за одбележување на 70 годишнината од поразот на нацистичка Германија во Втората Светска Војна. Иако Русија покани 68 лидери на земји и меѓународни организации, само околу 20 од нив го потврдија присуствотово услови на меѓународна осуда на земјата поради нејзината улога во конфликтот во источна Украина и анексијата на Крим.

XS
SM
MD
LG