Достапни линкови

logo-print

Протести пред владата за Мартин Нешковски


Неколку стотини граѓани се собраа денеска на протести пред владата по објавувањето на прислушувани разговори за убиството на Мартин Нешковски од таканаречената 28 бомба на опозицијата. Протестот беше организиран преку социјалните мрежи под мотото протест за прикривањата и местенките на убиството на Мартин и стоп за бруталната влада. Демонстрантите, како што јавува нашиот репортер извикуваат убијци, пуштаат звук од сирени и свират со свирчиња.

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денеска објави аудио снимки во кои, според нив, се слуша како власта се обидува да го прикрие убиството на Нешковски.Тој беше убиен пред четири години на плоштадот Македонија за време на прославата на победата на ВМРО ДПМНЕ на изборите.

XS
SM
MD
LG