Достапни линкови

logo-print

Белата куќа го осуди нападот во Далас


Портпаролот на Белата куќа Џош Ернест

Портпаролот на Белата куќа Џош Ернест

Портпаролот на Белата куќа Џош Ернест изјави денеска дека не постои ниту една форма на изразување кое го оправдува актот на насилство, коментирајќи го нападот во близина на американскиот град Далас. Во нападот беа убиени две вооружени лица откако отвориле оган надвор од местото каде што се одржувал натпревар на карикатури на Пророкот Мухамед. Американските власти во меѓувреме соопштија и дека агенти на ФБИ вршат претрес на стан во Феникс во јужната држава Аризона, како дел од истрагата за нападот.

XS
SM
MD
LG