Достапни линкови

logo-print

Во Молдавија протест поради исчезнување на милијарда долари


Илјадници луѓе протестираа во молдавскиот главен град Кишињев поради исчезнувањето на милијарда долари, или една петина од бруто домашниот производ од три банки во земјата. Молдавските власти неодамна покренаа истрага во врска со исчезнувањето на парите пред парламентарните избори во ноември лани. Две лица чиј идентитет не е јавно обелоденет се приведени, додека на неколкумина други им е замрзнат имотот.

XS
SM
MD
LG