Достапни линкови

logo-print

Флојд Мејведер победи во најдоходовниот бокс меч на сите времиња


Американецот Флојд Мејведер го победи филипинскиот боксер Мени Пакуиао во најбогатиот боксерски натпревар во историјата на боксот. Борбата на векот, како што ја нарекоа медиумите, се одржа во Арената Гранд гарден во Лас Вегас пред 17 илјади гледачи. Со приходи од 400 милиони долари, ова е најдоходовниот бокс меч во историјата. Се очекува 38-годишниот Мејведер на инкасира најмалку 180 милиони долари. Со 48 победи и ниту еден пораз, тој најави дека ќе се пензионира по следната рунда натпревари во септември.

Кусо пред мечот, претседателот на Филипините Бенињо Акино му заблагодари на Пакуиао зашто „му дава инспирација на секој Филипинец кој се бори против животните предизвици да обезбеди подобра иднина“.

XS
SM
MD
LG