Достапни линкови

logo-print

Русија негира испраќање на мировници во источна Украина


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин

Кремљ ги отфрли тврдењата на Украина дека рускиот претседател Владимир Путин се согласил да распореди мировници во источна Украина, каде владините сили се борат со проруските сепаратисти. Според соопштението, Путин ја прифатил можноста за испраќање на мировен контигент во регионот Донбас. Соопштението доаѓа по телефонскиот разговор на Путин со германскиот канцелар Ангела Меркел, францускиот претседател Франсоа Оланд и украинскиот шеф на државата Петро Порошенко. Портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков изјави дека е погрешно да се покренува прашањето кога се уште одредени одредби од примирјето не се исполнети.

XS
SM
MD
LG