Достапни линкови

logo-print

Протести во Иран против странски работници


Илјадници ирански работници денеска излегоа на протести во Техеран по повод 1 мај. Тие освен што бараат подобри услови протестираа и против вработувањето на странски државјани во земјата. Ирански медиуми јавија дека демонстрантите се собрале во центарот на главниот град Багдад и носеле транспаренти испишани со зборовите „Вработувањето на странски работници резултира со недостиг на работа за Иранците“. Во земјата невработеноста изнесува околу 10 проценти. Повеќе од милион работници од Авганистан работат во Иран како градежници или земјоделци.

XS
SM
MD
LG