Достапни линкови

logo-print

Упасен лидерот на Самоопределување во Косово


Косовската полиција соопшти дека лидерот на Самоопределување, Дардан Моличај бил уапсен за попречување на службено лице во извршувањето на неговите должности. Според полицијата, Моличај бил уапсен на аеродоромот во Приштина од каде што требало да отпатува за Швајцарија на средба со поддржувачи на неговата партија.

Моличај беше предводник на антивладините протести во јануари кои завршија со судири на демонстрантите со полицијата. Тој доколку биде осуден се соочува со казна до 5 години затвор.

XS
SM
MD
LG