Достапни линкови

logo-print

Авганистанските сили се борат со талибанците во Кундуз


Авганистански војници во Кундуз

Авганистански војници во Кундуз

Авганистанските безбедносни сили продолжуваат со борбите против талибанците во северниот Кундуз со цел да ги принудат да го напуштат градот. Но и по една недела од борбите во покраината владините сили се соочуваат со потешкотии и се уште не можат да ги поразат милитантите. Во меѓувреме околу 2000 талибанци ја имаат контролата врз одредени територии во покраината, вклучително и позиции на југот на Кундуз каде се наоѓа аеродромот. Градоначалникот Омар Сафи изјави дека главниот град на покраината нема да падне во рацете на талибанците.

XS
SM
MD
LG