Достапни линкови

logo-print

Авганистанските сили напредуваат во борбите со талибанците


Авганистанската полиција соопшти дека јадрото на офанзивата на талибанците во Кундуз било уништено и безбедносни сили спроведуваат план со цел да ги блокираат милитантите да влезат во земјата од Пакистан. Безбедносните сили веќе петти ден се борат против талибанците. Авганистанското министерство за внатрешни работи соопшти дека повеќе од 200 милитанти биле убиени од почетокот на офанзивата на 24 април. Според министерството, 13 припадници на безбедносните сили загинале во борбите.

XS
SM
MD
LG