Достапни линкови

logo-print

Номиниран нов премиер на Киргистан


Темир Сариев

Темир Сариев

Киргистанската владејачка коалиција го номинираше актуелниот министер за економија Темир Сариев за нов премиер на земјата. Според нив, Сариев бил најдобриот кандидат за функцијата. Досегашниот премиер Сомарт Оторбаев поднесе оставка минатата недела поради контроверзиите околу работењето на најголемиот рудник за злато Кумтор. Една третина од рудникот поседува државата.

XS
SM
MD
LG