Достапни линкови

logo-print

Порошенко предупредува на војна во Украина


Украинскиот претседател Петро Порошенко

Украинскиот претседател Петро Порошенко

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека заканата од војна виси над неговата земја откако продолжува прекршувањето на примирјето во источна Украина. Тој говорејќи на меѓународната конференција во Киев порача и дека земјата има потреба од помош и солидарност за да се спречи конфликтот да ескалира и да се реши ситуацијата во регионот Донбас, кој е под контрола на проруските сепаратисти. Повеќе од 6100 лица загинаа во борбите во источна Украина.

XS
SM
MD
LG