Достапни линкови

logo-print

Протести во Бурунди


Втор ден по ред во Бурунди се одржуваат протести против одлуката на претседателот по трет пат да се кандидира на функцијата, што критичарите сметаат дека се коси со Уставот на земјата. Стотици демонстранти подигнаа барикади и запалија гуми низ главниот град Бујумбура. Полицијата употребила солзавец и водени топови против демонстрантите. Некои од нив се судриле со полицијата. На вчерашните протести била распоредена и војската на земјата, при што во насилните судири загинале 5 демонстранти.

XS
SM
MD
LG