Достапни линкови

Ахмети-Стабилна и европска Македонија е во интерес на Косово


Лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Претседателот на ДУИ Али Ахмети изјави дека Македонија нема став оти косовари го сториле делото кај Гошинце, туку дека тоа е став на некој поединец. Тој по средбата со косовскиот заменик премиер Хашим Тачи порача дека двете влади треба да разменуваат информации за инцидентот и оти една стабилна и европска Македонија е во интерес на Косово и интеграцијата во ЕУ. Ахмети порача дека тие комуницираат со Албанците околу границата со Косово и дека никој не сака насилство.

Според него, Албанците во Македонија не сакаат нова криза, но спроведување на Охридскиот Договор и сите да бидат еднакви во земјата е за доброто на сите. Ахмети изјави и дека состанокот помеѓу двете влади што ќе се случи наскоро, ќе придонесе за подобрување на односите меѓу двете земји и ќе отвори една нова перспектива.

XS
SM
MD
LG