Достапни линкови

logo-print

Омар ал Башир реизбран за претседател на Судан


Суданскиот претседател Омар ал Башир

Суданскиот претседател Омар ал Башир

Суданскиот претседател Омар ал Башир извојува убедлива победа на изборите во земјата. Башир кој е на функцијата 25 години освои 94 проценти од гласовите. 71 годишниот претседател се соочува со потерница од Меѓународниот кривичен суд, кој го обвини дека организирал геноцид и други злосторства во регионот Дарфур. Изборната комисија соопшти дека излезноста на гласањето била 46,4 проценти. Опозицијата го бојкотираше гласањето.

XS
SM
MD
LG