Достапни линкови

logo-print

Ирачките сили го зазеле мостот во Рамади од милитантите на ИД


Ирачките безбедносни сили го зазеле клучниот мост над реката Еуфрат од милитантите на Исламската држава. По жестоки судири во западниот дел на Рамади, тие го зазеле мостот.
Полициски извори велат дека мостот со месеци бил во рацете на милитантите, а тој им служел како главен пат за снабдување на милитантите.
Милитантите на ИД заробија големи делови од територијата на Иран во јуни 2014.

XS
SM
MD
LG