Достапни линкови

logo-print

Прифатена оставката на премиерот на Киргистан


Јомарт Оторбаев

Јомарт Оторбаев

Киргистанскиот претседател Алмазбек Атамбаев ја прифати оставката на премиерот Јомарт Оторбаев и на неговата влада. Оторбаев вчера поднесе оставка од функцијата за време на контроверзиите околу работата на најголемиот рудник за злато во земјата Кумтор. Коалицијата сочинета од три политички партии има рок од 15 дена да номинира нов премиер. До тогаш Оторбаев ќе ја извршува функцијата.

XS
SM
MD
LG