Достапни линкови

logo-print

Авганистанскиот претседател бара истрага за извештај за корупција


Авганистанскиот претседател Ашраф Гани

Авганистанскиот претседател Ашраф Гани

Авганистанскиот претседател Ашраф Гани му нареди на министерството за внатрешни работи да истражи зошто извештајот поддржан од ОН за корупцијата во полицијата е игнориран. Негов портпарол изјавил дека нема да толерираат било каков вид на корупција. Извештајот требало да ги третира коруптивните практики во фондот за законот и редот во Авганистан и платата на полициските сили, но тој никогаш не бил доставен. Извештајот содржел препораки за оставка на лицата кои го саботирале системот кој постапува по претставки за злоупотреба на должноста.

XS
SM
MD
LG