Достапни линкови

logo-print

Писмо на Штајнмаер до ЕУ за Русија


Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнамаер

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнамаер

Во писмо на германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер кое протече во јавноста тој ја повикува ЕУ брзо да ја намали загриженоста на Русија за имплементација на договорот за фер трговија со Украина. Во писмото на Штајнмаер од претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер се повикува на тридневни разговори меѓу ЕУ, Русија и Украина со цел да се најдат практични решенија. Русија се противеше на спроведување на договорот за фер трговија кој е јадрото на Договорот за асоцијација и стабилизација во март 2014 меѓу ЕУ и Украина.

XS
SM
MD
LG