Достапни линкови

Одбележана 100 годишнината од маскарот врз Ерменците


Ерменскиот претседател Серж Саркисјан држи говор на комеморацијата за жртвите

Ерменскиот претседател Серж Саркисјан држи говор на комеморацијата за жртвите

Во светот и во Ерменија денеска се одржаа комеморации по повод 100 годишнината од маскарот врз Ерменците во Отоманската империја. Во ерменскиот главен град Ереван, претседателот Серж Саркисјан и неколку светски лидери положија цвеќе на споменикот во чест на жртвите. Ерменија убиството го карактеризира како геноцид на што Турција се противи. Меѓу присутните беа и претседателите на Русија и на Франција Владимир Путин и Франсоа Оланд, како и претседателите на Србија и Кипар, Томислав Николиќ и Никос Анастасиадес.

XS
SM
MD
LG