Достапни линкови

logo-print

Иранските бродови се оддалечуваат од Јемен


Американски претставници соопштија дека иранските бродови за кои се сомневаше дека носеле оружје за шиитските Хути бунтовници се оддалечувале од брегот на Јемен. Конвојот од девет бродови, според последните информации, почнал да се движи на север и да се оддалечува од Јемен. Соединетите држави најавија дека ќе продолжат да го следат конвојот. Претходно американскиот претседател Барак Обама изјави дека Вашингтон му упатил предупредување на Техеран да не испраќа оружје во Јемен.

XS
SM
MD
LG