Достапни линкови

logo-print

ЕУ во акција околу имигрантите на Медитеранот


Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск

Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск

Лидерите на Европската унија се согласија тројно да го зголемат финансирањето на операцијата за спасување на бегалците на Медитеранот. Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск по вонредниот самит на Унијата изјави дека шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини добила задача итно да ја подготви операцијата „Тритон“ со цел спасување на животите на луѓето кои бегаат од земјите погодени со кризи во Африка и на Блискиот Исток. Туск потенцира дека проблемот нема да биде решен само со спасување на луѓето, туку дека ќе биде неопходно разбивање на криумчарските мрежи и уништување на бродовите што тие ги користат за шверц на луѓе.

XS
SM
MD
LG