Достапни линкови

logo-print

Протести на рударите во Украина


Протестот на рударите во Украина

Протестот на рударите во Украина

Стотици рудари денеска протестираа во главниот град на Украина, Киев повикувајќи ги властите да прекинат да купуваат гориво од странство и да стават крај на затварањето на рудниците. Тие побараа оставка од министерот за рударство и енергија Володимир Демшишин.

Демонстрантите маршираа од владата до зградата на министерството, кое беше чувано од десетици полицајци. Демшишин кој е во посета на САД за да присуствува на меѓународна енергетска конфернција изјави дека ќе го заврши порано патувањето за да се врати во Киев и да се справи со ситуацијата.

XS
SM
MD
LG