Достапни линкови

logo-print

Порошенко се залага за референдум за влез во НАТО


Украинскиот претседател Петро Порошенко

Украинскиот претседател Петро Порошенко

Украинскиот претседател Петро Порошенко ја повтори заложбата за референдум во кој жителите ќе се изјаснат по прашањето за членство на земјата во НАТО. Според него, вклучувањето во Алијансата е фундаментално прашање и тој би спровел референдум за луѓето да донесат одлука. Тој не прецизираше кога референдумот би се одржал. Тој претходно изјави дека земјата нема да се обиде да стане членка на НАТО без тоа прашање да биде покренато на референдум.

XS
SM
MD
LG