Достапни линкови

logo-print

Белорусија го поддржува територијалниот интегритет на Грузија


Белорускиот претседател Александар Лукашенко

Белорускиот претседател Александар Лукашенко

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека неговата земја го поддржува територијалниот интегритет на Грузија. Но, тој посочи и дека не ги признава сепаратистичките региони Абхазија и Јужна Осетија како независни држави. Лукашенко ја даде изјавата за време на неговата прва посета на земјата и по средбата со грузискиот претседател Гиорги Маргвелашвили во Тбилиси.

XS
SM
MD
LG